1

Wina musujące:

Szampan - (z franc. champagne, od vin de Champagne) – szczególny rodzaj wina musującego (często też – mylnie – nazwą tą określa się ogół białych win musujących), znany na całym świecie i potocznie kojarzony ze świętowaniem i luksusem. Nazwę swą zawdzięcza Szampanii, regionowi w północno-wschodniej Francji, głównemu miejscu jego produkcji. Szampan jest produkowany bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla. Dwutlenek węgla tworzy się w nim na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach. Do butelek nalewa się młode, nie do końca przefermentowane wino, a następnie przechowuje się lekko pochylone w stronę korka butelki w piwnicach, w stałej temperaturze 3-5°C. W odróżnieniu od szampana, którego nazwa została zastrzeżona w 1911 r., inne francuskie wina musujące produkowane metodą szampańską nazywane są „mousseux”. Z kolei w Szampanii produkuje również wina o słabej mocy, które noszą inne nazwy: czerwone (Bouzy), białe (Coteaux champenois) lub różowe (rosé des Riceys). Jednak w tej historycznej prowincji produkuje się głównie wina białe musujące ze szczepów winogron chardonnay, pinot noir i pinot meunier, które nazywane są po prostu „szampanem”, bez podawania szczegółów. Wina te uchodzą za doskonałe i dlatego są stosunkowo drogie.

Crémant – to oczywiście wino musujące i choć nie jest wytwarzane w rejonie Champagne musi być jednak produkowane metodą szampańską, a więc jego wtóma fermentacja odbywa się w butelkach, w których będzie sprzedawane.

Sekt – określenie wina musującego stosowane w krajach niemieckojęzycznych od 1900 roku. Sekt może być sprzedawany jako Deutscher Sekt wyłącznie, jeśli został wyprodukowany w 100 procentach z winogron niemieckich. Musi dojrzewać co najmniej dziewięć miesięcy. Domieszki z innych regionów uprawnych są dozwolone. Określenie Sekt b.A. lub Qualitätsschaumwein b.A. musi być podane na etykiecie wraz z nazwą obszaru uprawnego z którego zebrano winogrona. Niemieckie wina musujące stanowią zaledwie około 10 procent całkowitej produkcji. Wina musujące wytwarzane przez niemieckich plantatorów cieszą się dobrą reputacją jako produkty wysokiej jakości, wytwarzane w niewielkich ilościach, ręcznie i z własnych winogron. Sekt wytwarzany przez plantatorów musi być produkowany zgodnie z tradycyjną metodą fermentacji w butelkach. Na etykiecie konieczne są informacje o roczniku, odmianie winogron oraz dane producenta.

Cava - produkowane w Hiszpanii (konkretnie 95% w Katalonii) wino musujące, powstające na drodze tradycyjnej metody szampańskiej. Nazwa pochodzi od katalońskiego słowa oznaczającego piwnicę, w której przechowuje się wino. CAVA to „wina jakościowe produkowane w określonym regionie geograficznym”. W oficjalnej klasyfikacji Unii Europejskiej należą do kategorii AOC (Appellation d’Origine Contrôlée) i IPR (Regulated Origin). CAVA to nazwa zastrzeżona miejsca pochodzenia (DO). Prawo do jej używania na etykietach swoich win mają ci producenci, którzy przestrzegają rygorystycznie zdefiniowanych standardów produkcji i dojrzewania wina (minimum 9 miesięcy).Przepisy dają gwarancję najwyższej jakości win CAVA i służą ochronie standardów. Oczywiście nie normalizują tego, co odróżnia poszczególne wina CAVA od siebie, a właśnie poszukiwanie tej odmienności jest przedmiotem dążeń producentów.W regionie Penedès jest 266 wytwórców, którzy w sumie oferują aż 1300 różnych win CAVA. Różnorodność ta to w dużej mierze zasługa niepowtarzalnej dla każdego rodzaju wina mieszanki powstałej z różnych odmian winogron (coupage) oraz składu mieszanki, którą uzupełnia się ubytek wina powstały po usunięciu osadu po II fermentacji (dosage). Skład obu mieszanek jest tajemnicą każdego producenta win CAVA. Ilość cukru zawarta w dosage decyduje o charakterze wina – wytrawny, półwytrawny, półsłodki. Różnorodność win CAVA jest ogromna, a bogactwo otrzymywanych smaków sprawia, że pasują one do wielu potraw. Tradycyjnie kojarzone z owocami morza, rybami, drobiem, a przede wszystkim z deserami, różne typy win CAVA wydobywają z dań najrozmaitsze smaki otwierając tym samym drogę do tworzenia nowoczesnych i zaskakujących kompozycji kulinarnych.

Krimsekt - białe lub czerwone wino musujące wytwarzane z winogron odmiany Muscat, które uprawia się na Półwyspie Krymskim. Prawdziwy krimsekt dojrzewa w butełkach, gdzie zachodzi również wtórna fermentacja.

Asti lub Asti Spumante jest DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) białego wina musującego produkowanego w obszar na południe od miasta Asti w Piemoncie, Włochy. Made from the Moscato Bianco grape, it is sweet and low in alcohol, and often drunk with dessert. Wykonane z Moscato Bianco winogron, jest słodkie i niskiej zawartości alkoholu, często pijany z deser. It retains its sweetness through a complex filtration process. Zachowuje swoją słodycz poprzez skomplikowany proces filtracji. Another wine called Moscato d’Asti is made in the same region from the same grape, but produced by another technique which differentiates it from Asti. Innym winem nazywany Moscato d’Asti się w tym samym regionie winogron z tego samego, ale wyprodukowany przez inną techniką, która odróżnia go od Asti.

Prosecco – wino to wytwarzane jest głównie w północnych częściach Veneto, stąd też jego duża popularność w jego stolicy, Wenecji.Specyficzny, delikatny smak, połączony z „bąbelkami” wino zawdzięcza temu, że wytwarzane jest z niezwykle późno zbieranych owoców winogron.Prosecco ma niezwykle orzeźwiający smak – jest idealne na ciepłe, letnie wieczory. Na jego bazie przyrządza się popularne we Włoszech koktajle bellini i poinsettia.Rozróżniamy dwa rodzaje prosecco: spumante i frizzante (wytrawne i półwytrawne).Uwaga – nazwa „prosecco” zastrzeżona jest dla produktów z Veneto, a konkretnie z regionów Conegliano/Valdobbiadene. Warto więc zwrócić uwagę przy robieniu zakupów na napis „Denominación de Origen”, który oznacza kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Russkoje Igristoje – (Rosja) W czasach socjalistycznych znany pod nazwą sowietskoje igristoje. Zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami tylko wino z Szmpanii mozna nazywać szampanem, dla russkoje ( sowietskoje) igristoje zrobiono wyjątek, dzięki zabiegom Borysa Jelcyna .Francuzi zgodzili się, by ten rosyjski produkt na terenie Rosji nosił nazwę szampana, zaś poza Rosją ” igristoje wino”. Producentem owego wina był hrabia Lew Siergiejewicz Golicyn, urodzony na lubelszczyznie w 1845 roku. Matka była Polką ojcem zaś Rosjanin.Golicyn studiował na Sorbonie,w Moskwie, Lipsku i w Getyndze. Ukończył prawo ale jego hobby była uprawa winorośli.Zakupił na Krymie 230 ha ziemi i założył winnice. Dla Golicyna wino było dziełem sztuki.W ciągu czterech lat stał się ceniony wsród winiarzy całej Europy. Jego wina otrzymywały nagrody na wystawach europejskich. Sam wyselekcjonował nowe odmiany: pino fran,chardone, aligote, risling. Wino szmpańskoje stało sie uwieńczeniem jego pracy. Składowano je w tunelach skalnych Krymu wykutych przez sprowadzonych z Grecji kamieniarzy. W korytarzach tych temp. była stała 8-12,5 stopnia, więc dobra do przechowywania wina. Pierwsze igristoje rozlano w 1889 roku ( sto lat przed naszym okrągłym stołem) pod nazwą Paradiz . W 1900 roku wino to otrzymało najwyższą nagrodę na światowej wystawie w Paryżu.

Źródła:Historai wódki,Wikipedia
Krzysiek Walczyk barman

Krzysiek Walczyk

Hobbysta i pasjonat barmaństwa od dobrych kilku lat. Na co dzień pracuje w jednym z krakowskich lokali. W czasie wolnym wykonuję pokazy barmańskie i staję w szranki turniejów z najlepszymi krajowymi barmanami. Specjalizuję się w drinkach na bazie owoców i kolorowych wódek.

One Comment

  1. Burnarj – musujące wino z naturalnych pomarańczy, to nowy produkt na rynku polskim , bardzo ciekawy trunek.
    Chociaż smakowe wina nie należą do moich ulubionych, to „Burnarj ” bardzo mi zasmakował, wino godne polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *