2

Siarczany w winie

Z pewnością wiele osób ma dosyć konkretne skojarzenia, gdy słyszy określenie „wino z siarą”, na myśl przywodzi to różne Arizony, Strongi itp., ogólnie rzecz biorąc produkty rodzimego przemysłu znajdujące się zwykle na najniższych półkach sklepów monopolowych. Okazuje się jednak, że na większości butelek nawet dobrego i drogiego wina znajdziemy informację „zawiera siarczany” . Wiele osób zastanawia się wtedy, czy przypadkiem nie zostali „nabici w butelkę” i nie przepłacili za trunek wątpliwej jakości, zwłaszcza mając skojarzenia z siarką w winie z okresu PRL-u. Okazuje się jednak, że nie ma tu powodu do niepokoju, praktycznie wszystkie wina siarczany zawierają, są one w niewielkich ilościach używane do produkcji tego szlachetnego napoju. Dzięki nim można kontrolować obecność mikroorganizmów w trunku na etapie produkcji, dwutlenek siarki zabezpiecza także napój przez utlenianiem i utratą tym samym swoich walorów. Jest niewielka grupa właścicieli winnic, którzy starają się nie dodawać związków siarki do swoich win, co znacznie utrudnia produkcję i nie pozwala przewidzieć jaki będzie jej końcowy efekt, poza tym wino takie po butelkowaniu nie może być ani raz ogrzane nawet do temperatury pokojowej, bo to może doprowadzić do tego zepsucia. Te wszystkie wysiłki i tak jednak nie sprawiają, że trunek taki od siarczanów będzie całkowicie wolny, ponieważ w śladowych ilościach są one również naturalnym produktem procesu fermentacji. Widząc więc na butelkach informacje o zawartości siarczanów nie musimy się tym przejmować, lepiej skupić się na przyjemności płynącej ze smakowania napoju.

Krzysiek Walczyk barman

Krzysiek Walczyk

Hobbysta i pasjonat barmaństwa od dobrych kilku lat. Na co dzień pracuje w jednym z krakowskich lokali. W czasie wolnym wykonuję pokazy barmańskie i staję w szranki turniejów z najlepszymi krajowymi barmanami. Specjalizuję się w drinkach na bazie owoców i kolorowych wódek.

2 Comments

  1. „na większości butelek nawet dobrego i drogiego wina znajdziemy informację „zawiera siarczany”” Drogi Autorze drogie lepsze wina zawierają SIARCZYNY a nie SIARCZANY a to diametralna różnica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *